Jak dobrać okulary do komputera?

/

Nie ma takiego monitora, który będzie w 100% chronił nasz wzrok przed zmęczeniem czy skutkami długiej pracy. W momencie, gdy wzrok będzie uszkodzony potrzebne będą okulary, które umożliwią nam pracę przy komputerze.

Warto jednak wiedzieć jak takie okulary dobrać. Jak wygląda praca oczu w czasie, gdy znajdujemy się przy komputerze bez okularów? Gdy dojdzie do zmęczenia oczu często zaczynamy zmieniać pozycję, ruszamy karkiem i głową. Oczy sprawiają, że zaczynamy się poruszać, ponieważ szukamy takiej pozycji, by lepiej widzieć. Podczas codziennej pracy należy zwracać uwagę na dobrą pozycję do pracy. Oświetlenie pomieszczenia, ustawienie monitora to wszystko ma znaczenie.

Jeśli chodzi o przemęczenie oczu to mogą być następujące objawy:

- przymglone widzenie

- zmiany progresywne w refrakcji

- ból głowy - suchość w oczach

- widzenie podwójne

- zaburzenie w widzeniu barw.

objawy zespołu suchego oka Trzeba pamiętać, że ważną sprawą będzie odpowiednie nawilżenie oka w czasie pracy. Dzięki temu będzie można oczekiwać, że nie będzie się pojawiać ból. W oku mamy materiał nawilżający jakim są łzy. Rozprowadzone są one przez powieki na całe oko. Dzieje się tak, gdy mózg wysyła nam odpowiedni sygnał, że takie nawilżenie jest potrzebne. Jeśli jednak pracujemy przy komputerze następuje zjawisko pseudmrugnięcia i dlatego mózg otrzymuje taką informację, że do normalnego mrugania nie dochodzi. W ten sposób oko nie może być właściwie nawilżone i pojawia się poważny problem, który określa się jako 

Zespół Suchego Oka. Oczywiście, aby przed tym się chronić trzeba również będzie trzeba dbać o nawilżenie powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu utrzymany jest z użyciem specjalnych nawilżaczy. Czasami stosuje się także preparaty, które imitują łzy. Szczególnie narażone na suchość oczu będą osoby, które noszą soczewki, dlatego w ich przypadku szczególnie ważne będzie dbać o nawilżenie oczu. Dobrze będzie także co jakiś czas zmieniać soczewki na okulary, by oczy mogły nieco odpocząć i w tym czasie dążyć do lepszego nawilżenia.