Ostatnimi czasy, bardzo dużo mówi się o okularach progresywnych. Tymczasem, od wynalezienia takich soczewek minęły dziesięciolecia, jednakże zastosowanie w nich innowacyjnych technologii przyczyniło się do tego, iż cieszą się one ogromną popularnością, nie tylko wśród prezbiopów.
Pojawienie się okularów progresywnych zakończyły erę noszenia dwóch par oprawek - do dali oraz bliży - stale przy sobie. Soczewka jest jednolita, gwarantuje dobrą jakość widzenia obiektów zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe! Niemniej, opcjonalnie warto zaopatrzyć się także w okulary do czytanie, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia zmęczenia oczu.
Trzeba zaznaczyć, że okulary progresywne składają się z kilku segmentów. Górna część zapewnia ostre widzenie odległych obiektów. Dolna część pozwala na wygodne czytanie. Środkowa część jest gładka, zapewniając delikatne przejście pomiędzy częścią do widzenia w dal a częścią do czytania. Znajomość poszczególnych partii soczewki jest istotna, gdyż tylko kierując wzrok na poszczególne części soczewki jesteśmy w stanie osiągnąć dobrą jakość widzenia. Oczywiście z soczewek progresywnych może skorzystać każdy, kto boryka się z problemami wzroku. Jednak z założenia, jest to produkt przeznaczony dla prezbiopów - osób u których nastąpiło pogorszenie widzenia pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.
Trzeba jednak pamiętać, że przyniosą one oczekiwane efekty tylko wtedy gdy użytkownik będzie umiał z nich korzystać. Równie ważny, co umiejętność "obsługi" soczewek jest proces akomodacyjny. Na to w jakim czasie przebiegnie akomodacja ma wpływ wiele czynników. Najistotniejszy w tej kwestii jest fakt, czy są to pierwsze czy kolejne okulary progresywne. Szacuje się że taki czas przyzwyczajania się do tego typu szkieł może trwać od jednego, aż do kilkudziesięciu dni. Jednak zdecydowanie warto przeczekać ten etap, w zamian bowiem otrzymać można niczym nie ograniczoną wygodę oraz czerpanie przyjemności z doskonałej jakości widzenia!