Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok

/

Wiele osób zastanawia się jak można dbać o oczy, by mogły służyć ma bez problemu przez długie lata. Przede wszystkim warto każdego dnia wykonywać ćwiczenia, które będą gwarantować nam poprawę wzroku. To stosunkowo proste, nie generuje żadnych kosztów.

Kiedy więc powinno się wykonywać ćwiczenia, które poprawią wzrok? Gdy jest ktoś mocno zmęczony albo przeżywa silny stres będzie zwykle widział gorzej. Mogą się pojawić plamki, zygzaki, obraz będzie nieostry. W stresie mamy także problem z tym, że będziemy mieli mocno usztywnione mięśnie, które odpowiadają za poruszanie gałką oczną. Ich długotrwałe napięcie sprawi, że będzie dochodziło do męczenia oczu. W latach 20-tych ubiegłego wieku amerykański okulista William H. Bates przygotował specjalne ćwiczenia, które mają odpowiadać za to jak będzie wyglądać relaksowanie się oczu.

Ćwiczenia oczu - zbawienny relaks dla wzroku

Gimnastykę na swoich oczach będzie można robić gdziekolwiek. Może to być kilka minut przerwy w trakcie pracy, jazda autobusem. Ważne jednak będzie to, by dbać o to, by było to regularne i kilkanaście razy dziennie. Dobrze będzie, gdy w sumie w ciągu dnia będzie to około pół godziny ćwiczeń. Jeśli nosimy okulary korekcyjne albo soczewki przed ćwiczeniami należy je zdejmować. Warto pamiętać, że przy takich ćwiczeniach trzeba być odprężonym. Dlatego zanim zaczniemy wzmacniać mięśnie starajmy się nieco zrelaksować.

Pamiętajmy, że są takie czynniki, które szkodzą naszym oczom a więc między innymi kwestie takie jak złe oświetlenie, długie wytężanie wzroku, czytanie w pozycji leżącej, oglądanie TV gdy będzie ciemno i zbyt blisko ekranu. Problemem jest również wysuszenie powietrza przez klimatyzację.

Ćwiczenia oczu: słońce, koła, ósemki

Prosto w słońce nie powinniśmy patrzeć, ale można to robić, gdy mamy zamknięte powieki. Taki blask pobudzi nerwy siatkówki i sprzyjać będzie produkcji witaminy D. Dlatego takie patrzenie w słońce na pewno będzie dobrą opcją dla oczu. Przy tym warto delikatnie poruszać głową, tak by promienie słońca będą padać na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy się przyzwyczają może się pojawić łzawienie. Możesz więc na początku przesłaniać dłonią raz jedno i raz drugie oko. Dla zdrowia najlepszą figurą zawsze będzie koło, dlatego obrazek taki będzie można umieścić na ścianie i wpatrywać się przez jakiś czas, a gdy w środki pojawi się kropka rozjaśniająca z białą otoczką przenosi się wzrok na ścianie i tam powinniśmy zobaczyć tą kropkę z kartki w kolorze białym.

Oko będzie się także odprężać i relaksować, gdy będzie można wyobrazić sobie przewróconą cyfrę osiem albo też znak nieskończoności i po obwodzie będziemy wodzić wzrokiem. Ważne będzie, by zacząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki by poprowadzić wzrok ku skrzyżowaniu linii kierując go następnie ku części górnej brzuszka prawego.

Ćwiczenia oczu - joga przy komputerze

Jeśli czujemy, że nasze oczy są zmęczone będzie można je zasłonić na chwilę dłońmi. Trzeba także odpowiednio nawilżyć oczy i co pół godziny w trakcie pracy przy komputerze będzie trzeba robić przerwę na szybkie mruganie. Jak najczęściej trzeba odrywać wzrok od monitora i patrzy się w dal. Najlepiej patrzeć na zieleń znajdującą się za oknem. Po około godzinie pracy robimy pięć minut przerwy. W tym czasie można rysować na blacie biurka kółka i wodzimy wzrokiem za palcem. Co jakiś czas można stosować jogę dla oczu, a więc patrzymy kolejno w górę, w dół, w lewo oraz w prawo. W ten sposób również będzie można liczyć na skuteczny sposób pozwalający zrelaksować się naszym oczom.