Pielęgnacja okularów progresywnych

/

Soczewki do okularów progresywnych przygotowuje się w nowoczesnych sposób i są one realizowane z doskonałych, wytrzymałych materiałów. Dodatkowo mogą one być także specjalnie chronione, jeśli będzie zastosowana odpowiednia antyrefleksyjna powłoka.

Nadal jednak takie soczewki mogą być narażone na różnorakie uszkodzenia. Dlatego właśnie tak bardzo ważną kwestią będzie dbanie o nie w należyty sposób. Obecnie można korzystać z różnych porad, które podpowiedzą nam jak będzie można je użytkować:

- jeśli zakładamy albo zdejmujemy okulary powinniśmy to robić obiema rękami

- trzymając okulary w ręku należy trzymać oprawę za mostek, nie trzymamy jej za zauszniki

- okulary należy przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego futerale

- nie powinno się kłaść okularów soczewkami do podłoża

- należy uważać na wysokie temperatury.

Dlatego nie możemy kłaść okularów na miejscach, które są źródłem ciepła a więc kuchenkach czy grzejnikach. Nie powinno się ich zostawiać w aucie, jeśli na dworze panuje wysoka temperatura powietrza.

- niektóre chemiczne substancje mogą na stałe uszkodzić nasze soczewki, dlatego trzeba je trzymać z daleka od takich produktów jak: aceton, eter, klej, perfumy, lakier do włosów, chemia gospodarcza czy środki o charakterze owadobójczym.

jak czyścić okulary Porady dotyczące czyszczenia

- w czasie czyszczenia powinno się czyścić nie tylko soczewki, ale również oprawę okularów.

- na początek usuwamy większe zabrudzenia i do tego będzie można użyć letniej wody. Potem będzie można je umyć z dodatkiem mydła, ale nie może ono zawierać cytryny

- soczewki osuszamy z użyciem czystego, miękkiego ręcznika. Przed tym należy sprawdzić czy nie był używany płyn zmiękczający, ponieważ może to zostawić smugi na soczewkach

- nie wycieramy okularów ręcznikiem papierowym. Często mogą się tam znajdować włókna drewna, które mogą doprowadzić do zniszczenia soczewek na stałe

- używać można ściereczek z mikrowłókien, takich jak ta, która będzie dołączona do okularów. Obok tego oczywiście specjalne płyny, które są przeznaczone do czyszczenia okularów.