Nadzieja we wzroku dla słabowidzących

/

Luty jest miesiącem świadomości na temat słabowidzenia


Słabe widzenie to stan, w którym osoba cierpi na znaczną utratę wzroku, której nie można w pełni skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, leków lub operacji. Słabe widzenie może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale jest bardziej powszechne u osób starszych i wymaga znacznych zmian w codziennym życiu. Oto kilka faktów na temat tego schorzenia i wskazówek, jak radzić sobie z nim na co dzień.

Jakie są przyczyny słabego widzenia?

  • Choroby oczu, takie jak: jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, retinopatia cukrzycowa i pigmentowe zapalenie siatkówki.
  • Uraz oka
  • Dziedziczność

W jaki sposób słabe widzenie wpływa na wzrok?

Słabe widzenie powoduje częściową utratę wzroku, dzięki czemu dana osoba zachowuje pewną zdolność widzenia. Zazwyczaj upośledzenie obejmuje znaczne obniżenie ostrości wzroku do wartości gorszej niż 20/70, zamglone, niewyraźne widzenie, martwe punkty lub znaczne ubytki w polu widzenia oraz widzenie tunelowe. Czasami stopień utraty wzroku jest uznawany za ślepotę (ostrość wzroku w lepszym oku 20/200 lub mniej) lub prawie całkowitą ślepotę.

Jak słabe widzenie wpływa na życie codzienne?

Wraz z utratą znacznego wzroku wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, pisanie, gotowanie, prace domowe, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu czy nawet rozpoznawanie ludzi, może stać się wyzwaniem.

Kiedy zdiagnozuje się niedowidzenie, może to być szok. Na początku trzeba się nauczyć, jak funkcjonować z uszkodzonym wzrokiem, ale dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele środków i produktów, które mogą pomóc. Może to być związane z depresją, ponieważ utrata niezależności może być spowodowana słabym widzeniem.

Rehabilitacja wzrokowa i pomoce wzrokowe

Słabe widzenie oznacza, że minimalna część wzroku pozostaje nienaruszona. Na tę chorobę cierpią miliony ludzi, którym udaje się funkcjonować z wykorzystaniem pozostałej części wzroku dzięki rehabilitacji wzrokowej lub pomocy wizualnych.

Co to są pomoce wzrokowe?

Są to urządzenia, które pomagają osobom słabowidzącym funkcjonować poprzez maksymalne wykorzystanie pozostałego wzroku. Często wiąże się to z użyciem lup i innych narzędzi do powiększania obrazów przedmiotów, aby były lepiej widoczne. Niektóre pomoce wizualne redukują odblaski i zwiększają kontrast, co ułatwia widzenie. Inne pomoce dla osób słabowidzących działają jak przewodniki, które pomagają osobie skoncentrować się na wskazówkach niewizualnych, takich jak dźwięk lub dotyk. Znalezienie odpowiedniej pomocy wzrokowej jest kwestią konsultacji ze specjalistą i eksperymentowania z tym, co sprawdza się w przypadku danej osoby i jej codziennych potrzeb.

Jak ułatwić sobie życie z niedowidzeniem

  1. Upewnij się, że w domu jest odpowiednie oświetlenie. Może to wymagać prób i błędów z różnymi źródłami światła i napięciami, aby ustalić, co działa najlepiej w twoim przypadku.
  2. Używaj lupy. Dostępna jest szeroka gama lup, od ręcznych po stojące. Opcją są również lornetki i lupy montowane w okularach.
  3. Optometrysta lub specjalista zajmujący się słabowidzeniem może zalecić specjalistyczne soczewki barwione, które poprawiają widzenie lub zmniejszają wrażliwość na światło w przypadku niektórych schorzeń, takich jak pigmentowe zapalenie siatkówki lub zaćma.
  4. Do czytania używaj książek pisanych dużą czcion ką. Alternatywnie można korzystać z nagrań cyfrowych lub plików mp3.
  5. W pisaniu należy wykorzystywać wysoki kontrast. Spróbuj pisać dużymi literami czarnym długopisem na białej kartce papieru lub tablicy.
  6. Dodanie kontrastowego paska na stopniach (jasny kolor na ciemnych schodach lub czarny pasek na jasnych schodach) może zapobiec upadkom osób słabowidzących i umożliwić im zachowanie niezależności w domu.
  7. Dowiedz się, jakie inne technologie są dostępne, aby ułatwić Ci życie.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problemy z widzeniem, nie rozpaczaj. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą, aby dowiedzieć się, jakie działania najlepiej podjąć, aby ułatwić sobie życie z niedowidzeniem.

Więcej materiałów:

http://lowvision.preventblindness.org/

http://www.preventblindness.org/sites/default/files/national/documents/fact_sheets/MK34_LowVision.pdf

http://www.applevis.com/apps/ios-apps-for-blind-and-vision-impaired

http://www.cnib.ca/