Pielęgnacja i przechowywanie soczewek kontaktowych

/

Oczywiście odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu i komfortu noszenia. Dlatego warto o tym pamiętać i stosować się do tych rozwiązań, które sprawią, że uda się soczewki utrzymywać w należytym stanie.

Przygotowanie soczewek: Przed tym jak będziemy brać soczewki do rąk należy oczywiście je dokładnie umyć i osuszyć. Jeśli soczewki są zdejmowane można używać kropli, które mogą zwiększyć nawilżenie i tym samym zdjęcie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Zdjęte soczewki również trzeba przepłukać i umieścić w płynie, który będzie je należycie chronił. Na początek należy zdejmować i zakładać soczewki z tego samego oka, ponieważ w ten sposób będzie można sobie zagwarantować, że soczewki będą dobrze dopasowane i nie pomylimy ich.

jak dbać o soczewki kontaktowe? Jeśli używane są soczewki jednodniowe to ich czyszczenie nie będzie potrzebne. Jeśli jednak będziemy mieli takie soczewki, które mają nam służyć przez dłuższy okres czasu to tutaj czyszczenie będzie ważne i nie można o nim zapominać. Należy je dezynfekować i czyścić z użyciem specjalnego płynu oraz przechowywać również w pojemniczku z płynem, gdy będą to soczewki dzień/noc. Jeśli chodzi o te soczewki, które są w trybie całościowym to oczywiście należy je regularnie wyciągać, by można było je również lekko przeczyścić oraz zdezynfekować. Poza tym warto także dać możliwość oczom pewnego odpoczynku od soczewek, ponieważ ich noszenie w trybie ciągłym również nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Przechowywanie soczewek: Soczewki zawsze należy przechowywać w specjalnym pojemniczku, który powinien być wcześniej oczyszczony. Musza się one tam znajdować w płynie, który jest do tego specjalnie przygotowany. Po włożeniu soczewek należy sprawdzić czy są one całkowicie zanurzone oraz czy rzeczywiście można być pewnym, że nic im się nie stanie. Pojemniczek trzeba również bardzo dokładnie zamknąć, by przypadkiem soczewki się z niego nie wydostały. Takie pojemniczki również powinno się regularnie wymieniać, przynajmniej co trzy miesiące.