Czy potrzebuję okularów?

/

Trudności z widzeniem to tylko jedna z oznak, że możesz potrzebować okularów. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych oznak i objawów.

1. Napięcie lub zmęczenie oczu

Nadwyrężenie i zmęczenie oczu to częste oznaki, że należy wykonać badanie wzroku. Nadwyrężenie oczu może powodować podrażnienie oczu po zwykłych czynnościach, takich jak czytanie, korzystanie z urządzeń elektronicznych lub prowadzenie samochodu. Zmęczenie oczu oznacza dokładnie to, co myślisz. Oczy mogą odczuwać zmęczenie, co może wskazywać na konieczność noszenia okularów.

2. Bóle głowy

Bóle głowy to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić okulistę. Jeśli zauważysz, że po dłuższym skupieniu się na jednej rzeczy często boli Cię głowa, może to świadczyć o tym, że Twoje oczy są coraz słabsze, a okulary mogą być najlepszym sposobem na wyeliminowanie bólu.

3. Podwójne widzenie

To nie jest żart. Podwójne widzenie to znak, że należy natychmiast skonsultować się z okulistą. Podwójne widzenie może oznaczać osłabienie mięśni oka lub problem z rogówką.

4. Faliste widzenie

Jeśli linie proste wyglądają na pofalowane lub kolory wydają się matowe, być może cierpisz na zwyrodnienie plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki żółtej polega na pogorszeniu stanu centralnego obszaru siatkówki i jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku. Regularne noszenie okularów lub okularów dwuogniskowych może pomóc opóźnić wystąpienie tego schorzenia i wzmocnić mięśnie oczu.

5. Widzenie halo

Halo pojawia się zwykle w nocy, gdy patrzysz na jasne obiekty, takie jak latarnie uliczne, reflektory lub żarówki. Widzenie aureoli może być skutkiem powszechnych schorzeń, takich jak zaćma. Okulista może stwierdzić, czy okulary pomogą Ci lepiej widzieć w nocy.

6. Ciśnienie w oku

Czy masz czasem wrażenie, że na oku lub za nim znajduje się jakiś ciężar? Takie ciśnienie może być oznaką jaskry, którą można łatwo kontrolować z pomocą okulisty i pary okularów.

7. Trudności z widzeniem przy komputerze

Chociaż trudności z widzeniem na ekranie komputera mogą być wynikiem cyfrowego zmęczenia oczu, często wynikają one z dalekowzroczności. Okulary do komputera łatwo zaradzą temu problemowi.

8. Problemy z dostosowaniem się do światła i ciemności

Czy zauważyłeś, że Twoje oczy potrzebują trochę czasu, aby się przystosować, jeśli przechodzisz z ciemnego pomieszczenia do jasnego lub z jasnego do ciemnego? Problem ten może oznaczać, że mięśnie kontrolujące tęczówkę oka stają się słabe i konieczne jest noszenie okularów.

9. Trudności z widzeniem w nocy

Jeśli masz problemy z widzeniem w nocy lub obawy związane z prowadzeniem samochodu w nocy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaką wczesnej zaćmy. Lekarz okulista może opracować plan leczenia i przepisać odpowiednie okulary.

10. Rodzice mieli okulary

Czy Twoi rodzice nosili okulary? Twoi dziadkowie? A może nawet pradziadkowie? Chociaż konieczność noszenia okularów nie zawsze jest dziedziczna, w wielu przypadkach, jeśli Twoi rodzice nosili okulary, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz ich potrzebować. Wcześnie i często badaj swoje oczy, aby kontrolować swój wzrok.

11. Niewyraźne widzenie

Najbardziej znanym znakiem, że potrzebujesz okularów, jest niewyraźne widzenie. Niewyraźne widzenie może występować na kilka różnych sposobów. Dalekowzroczność może powodować, że przedmioty znajdujące się blisko Ciebie wydają się nieostre, podczas gdy przedmioty znajdujące się dalej są nadal dobrze widoczne. Przeciwieństwem tego zjawiska jest tzw. krótkowzroczność, w której przedmioty znajdujące się w oddali wydają się zamazane, ale przedmioty znajdujące się blisko są ostre. Dobra wiadomość jest taka, że okulary mogą z łatwością zaradzić obu tym scenariuszom.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu któregoś z tych objawów, skonsultuj się z okulistą, aby dowiedzieć się, czy noszenie okularów na pewno przyniesie Ci korzyści.