7 dziwnych powodów, dla których Twój wzrok się zmienia

/

Rzuć smartfon i weź może jakiś owoc. Badania sugerują, że zbyt dużo jednej rzeczy i zbyt mało drugiej może sprawić, że problemy ze wzrokiem staną się jasne. Wraz z niedoborami witaminy D, wiele innych dziwnych rzeczy może być winnych twoich nagłych problemów ze wzrokiem. Oto kilka przyczyn i rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.

Od dłuższego czasu nie przebywałeś na świeżym powietrzu

Kilka badań wykazało, że spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach ma związek z krótkowzrocznością, zwłaszcza wśród młodych dorosłych i dzieci. Wychodzenie na zewnątrz może w rzeczywistości zapobiegać temu problemowi wzrokowemu. Powód - światło słoneczne powoduje kurczenie się źrenic, co zmniejsza rozmycie obrazu, sugerują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney w Australii. Autorzy badania twierdzą, że światło słoneczne może również wzmacniać wzrok poprzez uwalnianie neuroprzekaźnika dopaminy, którego poziom wzrasta, gdy siatkówka jest wystawiona na działanie naturalnego światła. Jeśli ostatnio doświadczasz nieostrego widzenia, prawdopodobnie potrzebujesz więcej słońca zamiast okularów.

Nie przepadasz za owocami

Jeśli masz problemy z widzeniem szczególnie w nocy, stres oksydacyjny (zaburzenie równowagi między produkcją reaktywnych form tlenu a obroną antyoksydacyjną) może być częściowo winny, sugerują badania przeprowadzone przez University of Massachusetts Medical School. W kilku badaniach powiązano spożywanie owoców bogatych w witaminę C z poprawą widzenia w nocy. Przeciwutleniacze zawarte w owocach takich jak granaty, pomarańcze i awokado mogą pomóc ograniczyć uszkodzenia oksydacyjne, które zachodzą w oczach wraz z wiekiem, pokazują badania w Molecular Nutrition and Food Research.

Masz niski poziom witaminy D

witamina

Ludzie, a zwłaszcza kobiety, które otrzymują dużo witaminy D są o około 44 procent mniej narażone na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), pokazuje badanie z University of Buffalo. Według Narodowego Instytutu Oka AMD jest główną przyczyną utraty wzroku wśród osób powyżej 50 roku życia. Ale witamina D - czy to z ryb, bezpośredniego światła słonecznego, lub D-fortyfikowane żywności, takich jak mleko i sok może zwalczać rodzaj zapalenia, które przyczynia się do AMD, autorzy badania twierdzą. Kolejny powód, aby zwiększyć spożycie mleka.

Starasz się o tytuł magistra

Badania wykazały związek między dużą ilością czytania a krótkowzrocznością. Twoje oczy pracują znacznie ciężej, aby skupić się na rzeczach, które są blisko (w przeciwieństwie do tych, które są daleko). Naukowcy teoretyzują, że zakopywanie twarzy w książkach może powodować krótkowzroczność. Wyższe wykształcenie i towarzyszące mu czytanie podręczników wiąże się z wyższym wskaźnikiem krótkowzroczności - wynika z badania. Zdecydowanie nie jest złą rzeczą kontynuowanie edukacji po studiach, ale pamiętaj o robieniu wielu przerw pomiędzy intensywnymi sesjami czytania.

Jesteś przywiązany do technologii

Godziny ekspozycji na ostre "niebieskie światło" na ekranach laptopów, tabletów i telefonów mogą w rzeczywistości prowadzić do "zespołu widzenia komputerowego" - terminu medycznego określającego problemy zdrowotne związane z oczami, od niewyraźnego widzenia po bóle głowy i mdłości. Jeśli oczy bolą, są obolałe lub napięte po spędzeniu czasu przy urządzeniach, specjaliści zalecają stosowanie się do zasady 20-20-20: Co 20 minut wpatruj się w coś oddalonego o 20 stóp przez 20 sekund.

Zażywasz leki na trądzik

Trądzik zniknął, ale wzrok stał się wadliwy - jakby nie dość było zmartwień związanych z cerą, niektóre rodzaje leków na trądzik zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować nieostrość widzenia lub problemy z widzeniem w nocy, wynika z badania przeprowadzonego przez Lens and Eye Toxicity Research. Izotretynoina, składnik większości leków na trądzik, może zwiększać ilość promieniowania UV, które pochłaniają oczy, co może tłumaczyć uszkodzenia oczu, mówi autor badania. Nie rezygnuj całkowicie z leków, ale poproś lekarza o alternatywę.

Masz cukrzycę

Stan ten jest tak powszechny w Pakistanie, ale tylko niewielu z nas zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki cukrzyca ma na oczy. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych przyczyn czegoś, co nazywa się "obrzękiem plamki żółtej" - formy niewyraźnego widzenia. W rzeczywistości, niewyraźne widzenie może być jednym z najwcześniejszych objawów rozwoju cukrzycy typu 2. Choroba ta odcina dopływ krwi do części siatkówki i może ostatecznie prowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wykryta we wcześniejszych stadiach, sugerują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Indiana. Jeśli czujesz, że twoja wizja nagle stała się niewyraźna, być może powinieneś wykonać badanie, aby wykluczyć cukrzycę.