Według Women'sEyeHealth.org, ⅔ przypadków ślepoty i upośledzenia wzroku dotyczy kobiet. Ponadto szacuje się, że 75% przypadków upośledzenia wzroku można zapobiec lub skorygować dzięki odpowiedniej edukacji i opiece. Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby oczu u kobiet, kobiety powinny znać te zagrożenia i sposoby zapobiegania im, aby skutecznie chronić swoje oczy i wzrok. Istnieje szereg specyficznych chorób oczu, z których wiele powoduje upośledzenie wzroku, które występują częściej u kobiet. Częściowo wynika to z faktu, że kobiety żyją zwykle dłużej niż mężczyźni. Ryzyko to zwiększają często możliwe do uniknięcia czynniki behawioralne i środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, niewłaściwa dieta i odżywianie, siedzący tryb życia i ekspozycja na słońce, by wymienić tylko kilka z nich. Badania wykazują, że niektóre dane statystyczne świadczące o tym, że kobiety są bardziej narażone na pewne schorzenia zagrażające wzrokowi, zależą od warunków życia i dostępu do opieki zdrowotnej badanej populacji. Niemniej jednak inne choroby oczu, takie jak zespół suchego oka, choroby autoimmunologiczne związane z oczami (takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty układowy i stwardnienie rozsiane) oraz zaćma, z natury rzeczy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto kobiety są bardziej narażone na choroby związane z wiekiem, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), ponieważ statystycznie żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni. Oto kilka faktów na temat kilku powszechnych chorób oczu, o których powinny wiedzieć szczególnie kobiety.
Z zaćmą mamy do czynienia, gdy soczewka oka ulega zmętnieniu, powodując utratę wzroku, a w przypadku braku leczenia - ślepotę. Niemniej jednak leczenie tego schorzenia, które zwykle polega na wykonaniu niewielkiego zabiegu chirurgicznego, jest bardzo powszechne i bardzo skuteczne. Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem - ponad połowa mieszkańców Ameryki Północnej w wieku 65 lat i starszych ma co najmniej jedną zaćmę. Czynnikiem wpływającym na rozwój zaćmy jest dłuższa średnia długość życia, jednak stwierdzono również, że kobiety są z natury bardziej narażone na jej wystąpienie. Choć jest prawdopodobne, że u większości osób, które żyją wystarczająco długo, zaćma w końcu wystąpi, istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia, takich jak palenie tytoniu, dieta i ekspozycja na słońce. Jeśli chorujesz na cukrzycę, utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi może odegrać pewną rolę w profilaktyce. Coroczne kompleksowe badanie wzroku to najlepszy sposób na wczesne wykrycie i leczenie zaćmy, aby zapobiec utracie wzroku.
Choroba suchego oka jest stanem, w którym oko nie wytwarza wystarczającej ilości nawilżającego filmu łzowego, aby utrzymać jego powierzchnię wilgotną i komfortową. Choć nie prowadzi do ślepoty, suche oko może powodować poważne cierpienie i wpływać na jakość życia. Może także zwiększać ryzyko infekcji i pogarszać ostrość widzenia, co prowadzi do obniżenia zdolności czytania i prowadzenia pojazdów, zwłaszcza w nocy. Schorzenie to występuje najczęściej u osób dorosłych w średnim wieku i starszych, zwłaszcza u kobiet, i jest jedną z głównych przyczyn wizyt u okulisty. Ciężka suchość oka jest czasem spowodowana zespołem Sjögrena, który jest przewlekłym, wielonarządowym schorzeniem autoimmunologicznym, powodującym także suchość w ustach i często zapalenie stawów, które znacznie częściej występuje u kobiet. Choroba suchego oka z natury rzeczy 2-3 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co może być spowodowane różnicami hormonalnymi, a stosowanie środków antykoncepcyjnych może również powodować zwiększoną suchość oka. W przypadku suchego oka dostępnych jest wiele metod leczenia, w tym roztwory sztucznych łez, maści, leki przeciwzapalne, a czasem zakładanie zatyczek do kanalików łzowych.
W przypadku obu tych chorób zagrażających widzeniu wiek jest największym czynnikiem ryzyka, przy czym ryzyko to jest większe w przypadku kobiet, które statystycznie żyją dłużej. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój AMD niż mężczyźni. Afroamerykanie są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę, co czyni czarnoskóre kobiety w wieku powyżej 60 lat jedną z grup najwyższego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Silnym czynnikiem ryzyka jest także wywiad rodzinny. Najlepszym sposobem dla kobiet na utrzymanie oczu i wzroku w dobrym stanie jest coroczne kompleksowe badanie okulistyczne oraz dbanie o siebie poprzez niepalenie tytoniu, noszenie okularów chroniących przed promieniowaniem UV, odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną. Ponieważ wiele z tych chorób nie daje objawów, dopóki nie jest za późno, wczesne wykrycie ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia oczu.
Ciąża może mieć wpływ na wzrok kobiety, choć zmiany te są często tymczasowe. Chociaż kobietom z cukrzycą ciążową zdecydowanie zaleca się wykonywanie badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej, a rutynowe badanie wzroku w okresie ciąży jest generalnie bezpieczne, należy wiedzieć, że recepta na oczy może nie być "gwarantowana", ponieważ może ulec zmianie do około 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia piersią przez przyszłe dziecko. Wiele kobiet skarży się, że ich soczewki kontaktowe są niewygodne w czasie ciąży. Kontury oka mogą się zmienić z powodu hormonów i obrzęków, więc soczewki mogą nie być tak samo dopasowane. Być może będziesz chciała wypróbować inny rodzaj soczewek kontaktowych lub na kilka miesięcy zamienić je na okulary.