Co kobiety powinny wiedzieć o zdrowiu oczu?

/

Według Women'sEyeHealth.org, ⅔ przypadków ślepoty i upośledzenia wzroku dotyczy kobiet. Ponadto szacuje się, że 75% przypadków upośledzenia wzroku można zapobiec lub skorygować dzięki odpowiedniej edukacji i opiece. Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby oczu u kobiet, kobiety powinny znać te zagrożenia i sposoby zapobiegania im, aby skutecznie chronić swoje oczy i wzrok. Istnieje szereg specyficznych chorób oczu, z których wiele powoduje upośledzenie wzroku, które występują częściej u kobiet. Częściowo wynika to z faktu, że kobiety żyją zwykle dłużej niż mężczyźni. Ryzyko to zwiększają często możliwe do uniknięcia czynniki behawioralne i środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, niewłaściwa dieta i odżywianie, siedzący tryb życia i ekspozycja na słońce, by wymienić tylko kilka z nich. Badania wykazują, że niektóre dane statystyczne świadczące o tym, że kobiety są bardziej narażone na pewne schorzenia zagrażające wzrokowi, zależą od warunków życia i dostępu do opieki zdrowotnej badanej populacji. Niemniej jednak inne choroby oczu, takie jak zespół suchego oka, choroby autoimmunologiczne związane z oczami (takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty układowy i stwardnienie rozsiane) oraz zaćma, z natury rzeczy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto kobiety są bardziej narażone na choroby związane z wiekiem, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), ponieważ statystycznie żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni. Oto kilka faktów na temat kilku powszechnych chorób oczu, o których powinny wiedzieć szczególnie kobiety.

Zaćma

Z zaćmą mamy do czynienia, gdy soczewka oka ulega zmętnieniu, powodując utratę wzroku, a w przypadku braku leczenia - ślepotę. Niemniej jednak leczenie tego schorzenia, które zwykle polega na wykonaniu niewielkiego zabiegu chirurgicznego, jest bardzo powszechne i bardzo skuteczne. Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem - ponad połowa mieszkańców Ameryki Północnej w wieku 65 lat i starszych ma co najmniej jedną zaćmę. Czynnikiem wpływającym na rozwój zaćmy jest dłuższa średnia długość życia, jednak stwierdzono również, że kobiety są z natury bardziej narażone na jej wystąpienie. Choć jest prawdopodobne, że u większości osób, które żyją wystarczająco długo, zaćma w końcu wystąpi, istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia, takich jak palenie tytoniu, dieta i ekspozycja na słońce. Jeśli chorujesz na cukrzycę, utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi może odegrać pewną rolę w profilaktyce. Coroczne kompleksowe badanie wzroku to najlepszy sposób na wczesne wykrycie i leczenie zaćmy, aby zapobiec utracie wzroku.

Choroba suchego oka

Choroba suchego oka jest stanem, w którym oko nie wytwarza wystarczającej ilości nawilżającego filmu łzowego, aby utrzymać jego powierzchnię wilgotną i komfortową. Choć nie prowadzi do ślepoty, suche oko może powodować poważne cierpienie i wpływać na jakość życia. Może także zwiększać ryzyko infekcji i pogarszać ostrość widzenia, co prowadzi do obniżenia zdolności czytania i prowadzenia pojazdów, zwłaszcza w nocy. Schorzenie to występuje najczęściej u osób dorosłych w średnim wieku i starszych, zwłaszcza u kobiet, i jest jedną z głównych przyczyn wizyt u okulisty. Ciężka suchość oka jest czasem spowodowana zespołem Sjögrena, który jest przewlekłym, wielonarządowym schorzeniem autoimmunologicznym, powodującym także suchość w ustach i często zapalenie stawów, które znacznie częściej występuje u kobiet. Choroba suchego oka z natury rzeczy 2-3 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co może być spowodowane różnicami hormonalnymi, a stosowanie środków antykoncepcyjnych może również powodować zwiększoną suchość oka. W przypadku suchego oka dostępnych jest wiele metod leczenia, w tym roztwory sztucznych łez, maści, leki przeciwzapalne, a czasem zakładanie zatyczek do kanalików łzowych.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem i jaskra

W przypadku obu tych chorób zagrażających widzeniu wiek jest największym czynnikiem ryzyka, przy czym ryzyko to jest większe w przypadku kobiet, które statystycznie żyją dłużej. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój AMD niż mężczyźni. Afroamerykanie są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę, co czyni czarnoskóre kobiety w wieku powyżej 60 lat jedną z grup najwyższego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Silnym czynnikiem ryzyka jest także wywiad rodzinny. Najlepszym sposobem dla kobiet na utrzymanie oczu i wzroku w dobrym stanie jest coroczne kompleksowe badanie okulistyczne oraz dbanie o siebie poprzez niepalenie tytoniu, noszenie okularów chroniących przed promieniowaniem UV, odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną. Ponieważ wiele z tych chorób nie daje objawów, dopóki nie jest za późno, wczesne wykrycie ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia oczu.

Więcej informacji: Ciąża a wzrok

Ciąża może mieć wpływ na wzrok kobiety, choć zmiany te są często tymczasowe. Chociaż kobietom z cukrzycą ciążową zdecydowanie zaleca się wykonywanie badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej, a rutynowe badanie wzroku w okresie ciąży jest generalnie bezpieczne, należy wiedzieć, że recepta na oczy może nie być "gwarantowana", ponieważ może ulec zmianie do około 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia piersią przez przyszłe dziecko. Wiele kobiet skarży się, że ich soczewki kontaktowe są niewygodne w czasie ciąży. Kontury oka mogą się zmienić z powodu hormonów i obrzęków, więc soczewki mogą nie być tak samo dopasowane. Być może będziesz chciała wypróbować inny rodzaj soczewek kontaktowych lub na kilka miesięcy zamienić je na okulary.