Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

/

Niezależnie od tego, czy zamierzamy zakładać soczewki, czy też je zdejmować, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie umyć i osuszyć ręce. Do mycia rąk najlepiej jest używać łagodnego mydła.

Soczewki zakładamy/zdejmujemy zawsze zaczynając od tej samej soczewki. W ten sposób uda nam się uniknąć pomylenia soczewek.

Zakładamy soczewki. Zanim zaczniemy je zakładać musimy je przepłukać w płynie wielofunkcyjnym. W przypadku soczewek jednodniowych nie jest to konieczne. Osoby praworęczne muszą umieścić soczewkę na palcu wskazującym prawej dłoni (osoby leworęczne na dłoni lewej), sprawdzając przy tym, czy jest ona właściwie odwrócona – brzeg dobrze odwróconej soczewki jest podwinięty. Patrząc na wprost odciągamy dolną powiekę palcem środkowym prawej dłoni do dołu, a powiekę górną odciągamy do góry palcem wskazującym spoglądając przy tym w górę. Powiekę odciągamy wolną ręką. Soczewkę umieszczamy bardzo delikatnie na dolnej białkówce oka. Wyjmujemy palec wskazujący i opuszczamy powiekę. Patrzymy w dół, zamykamy oczy. Mrugamy kilka razy, aby soczewka mogła się samodzielnie wypośrodkować na oku. W taki sam sposób zakładamy soczewkę na drugie oko. Jeśli po założeniu soczewek odczujemy dyskomfort, należy je zdjąć i sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Uszkodzone soczewki należy wyrzucić. 

jak zdjąć soczewki kontaktowe? Zdejmujemy soczewki. Przed zdjęciem soczewek warto zastosować przeznaczone specjalnie dla soczewek krople nawilżające. Nawilżając je, ułatwią ich zdejmowanie. Zdejmując soczewkę patrzymy do góry, palcem środkowym prawej dłoni (osoby leworęczne powinny to robić odwrotnie) odciągamy dolną powiekę w dół. Palec wskazujący kładziemy na krawędzi soczewki, zsuwamy ją na dolną białkówkę oka. Delikatnie ściskamy ją kciukiem i palcem wskazującym, bardzo łagodnie wyjmujemy soczewkę z oka. Tak samo postępujemy wyjmując soczewkę z drugiego oka. W przypadku sklejenia się brzegów soczewki musimy na nią nanieść kilka kropli płynu wielofunkcyjnego przeznaczonego do ich płukania. Naniesiony płyn delikatnie rozcieramy,po chwili krawędzie soczewek powinny się rozkleić.