Okulary dla osób powyżej 65 roku życia

/

Zaniedbanie corocznego badania wzroku może prowadzić do przeoczenia poważnych problemów zdrowotnych.

Wiele osób dorosłych pomija coroczne wizyty u okulisty. Może to wynikać z tego, że nie odczuwają żadnych objawów lub że lekarz pierwszego kontaktu nie poinstruował ich o konieczności wizyty u specjalisty, np. optometrysty. Badanie dotyczące zdrowego starzenia się, przeprowadzone przez University of Michigan Institute for Healthcare Policy and Innovation, ujawnia, jak ważne jest rutynowe dbanie o wzrok u starzejących się dorosłych. 18% dorosłych w wieku 50-80 lat nie miało badanych oczu przez lekarza od ponad trzech lat. 58% twierdzi, że ich lekarz pierwszego kontaktu nie pyta o oczy podczas corocznego badania fizykalnego.

Zaniedbanie wizyty u okulisty w celu przeprowadzenia dokładnego badania może być bardzo ryzykowne dla osób dorosłych po 50. roku życia. Badanie wzroku to znacznie więcej niż tylko sprawdzenie, czy nie trzeba zmienić okularów. 40% respondentów twierdzi, że powodem pominięcia wizyty u okulisty był fakt, że nie mieli problemów z nieostrym widzeniem. Coroczne badanie wzroku jest ważne, ponieważ wykwalifikowany optometrysta lub okulista zbada i wykrywa choroby oczu, które często nie dają żadnych objawów związanych z niewyraźnym widzeniem.

"Wizja to cenny dar, który można odebrać po cichu i powoli" - mówi dr Samuel Teske z firmy True Eye Experts. "Straciłem rachubę setek pacjentów, którym uratowano wzrok dzięki rutynowej opiece i leczeniu chorób oczu, zanim będzie za późno. Boli mnie myśl o liczbie osób, które cierpią z powodu utraty wzroku, której można było zapobiec, zwłaszcza, że jest ona tak łatwo uleczalna, jeśli zostanie wcześnie wykryta."

Innym czynnikiem, który powstrzymuje ludzi przed wizytą u okulisty, jest postrzegany koszt prawidłowego badania wzroku. Jest to uzasadniona obawa, którą należy rozwiać za pomocą rzeczywistych danych liczbowych. Koszt rutynowego badania wzroku dla pacjenta nieubezpieczonego waha się od 50 do 250 dolarów. Droższe badania będą najprawdopodobniej przeprowadzane przez lekarza z większym doświadczeniem i będą bardziej dokładne, z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu diagnostycznego.

Należy jednak pamiętać, że pacjenci powyżej 65 roku życia, którzy kwalifikują się do Medicare z częścią B ubezpieczenia, mogą zazwyczaj uzyskać pokrycie około połowy tych kosztów z ubezpieczenia. Bardziej kompleksowe ubezpieczenie w ramach suplementu Medicare może pokryć całe badanie co roku przy niewielkiej dopłacie nominalnej. Firmy ubezpieczeniowe są skłonne płacić za tego rodzaju opiekę, ponieważ rozumieją, jak ważne jest zapewnienie pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez badanie wzroku. Osoby dorosłe w wieku dojrzałym powinny zasięgnąć informacji u swojego ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się, jakie świadczenia w zakresie rutynowych badań wzroku są objęte ich planem ubezpieczeniowym.

W grupie ryzyka znajdują się osoby chore na cukrzycę, które powinny co roku poddawać się badaniu wzroku, a także starsi Afroamerykanie i Latynosi, którzy są bardziej narażeni na rozwój jaskry. Zgodnie z wynikami badań nad chorobami oczu, badanie oczu może ujawnić oznaki chorób oczu, zanim pojawią się zauważalne zmiany w widzeniu. Prawie wszyscy uczestnicy badania (86%) powiedzieli, że noszą okulary lub soczewki kontaktowe, a jedna czwarta przyznała, że zdiagnozowano u nich jedną z bardziej powszechnych chorób oczu, takich jak zaćma i jaskra. Autorzy badania stwierdzili, że wyniki mogą zaniżać niski poziom badań przesiewowych, ponieważ upośledzenie wzroku może powstrzymywać ludzi od udziału w badaniach.

Starzejący się Amerykanie są przyzwyczajeni do rosnących kosztów opieki zdrowotnej. Podstawowa opieka okulistyczna jest jednak przystępna cenowo, a leczenie chorób zagrażających wzrokowi jest prawie zawsze objęte najbardziej podstawowym zakresem ubezpieczenia zdrowotnego. Eksperci są zgodni, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą pomóc pacjentom w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu, zalecając im coroczne badanie wzroku podczas rutynowego badania fizykalnego. Lekarze okuliści mogą również odegrać istotną rolę w upewnieniu się, że ich pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na coroczne badanie wzroku. Zdrowy wzrok to cenny dar, o którym nie można zapomnieć.