Aktywny i bezpieczny dla oczu styl życia

/

Właściwa ochrona oczu

90%! To liczba sportowych urazów oczu, którym według badań można zapobiec stosując odpowiednią ochronę oczu. Jednak większość lig sportowych nie wymaga stosowania okularów ochronnych jako części stroju lub wymogów bezpieczeństwa. Pozostawia to sportowcom, rodzicom i trenerom zadanie zapewnienia, że podjęto odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa oczu podczas gry sportowej.

Ochronne okulary sportowe mogą występować w różnych formach w zależności od sportu i obejmują okulary sportowe lub gogle, osłony oczu i osłony oczu. Zwykłe okulary na receptę lub okulary przeciwsłoneczne nie chronią oczu i mogą czasami powodować większe obrażenia, jeśli dojdzie do uderzenia i soczewki lub oprawki zostaną rozbite lub złamane. Jeśli nosisz okulary na receptę, istnieje kilka opcji, w tym noszenie soczewek kontaktowych z okularami ochronnymi, zakup okularów ochronnych na receptę lub noszenie okularów ochronnych na zwykłych okularach na receptę.

Co sprawia, że okulary ochronne są bezpieczniejsze?

Okulary ochronne są wykonane z odpornych na uderzenia soczewek z materiałów takich jak poliwęglan lub trivex, które są znacznie silniejsze niż inne rodzaje plastiku używane do produkcji typowych soczewek okularowych. Poliwęglan ma długą historię stosowania okularów ochronnych u dorosłych i dzieci, a Trivex to nowszy materiał optyczny, który jest lżejszy niż poliwęglan i oferuje lepszą jakość optyczną. Oba materiały mają wbudowaną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, aby chronić oczy przed uszkodzeniem przez słońce.

Ramki sportowe są również wykonane z mocnych, odpornych na uderzenia materiałów, takich jak mocne tworzywa sztuczne lub poliwęglany. Mają one tendencję do pokrywania większych powierzchni niż tradycyjne okulary, aby chronić więcej obszaru wokół oka i blokować kurz, światło słoneczne i inne elementy przedostające się z boków lub góry ramki. Okulary i gogle sportowe zwykle zawierają odporną na uderzenia wyściółkę, która tworzy poduszkę między ramką a twarzą lub nosem, aby zwiększyć komfort, pochłaniać uderzenia i zapobiegać poślizgom.

Niektóre gogle nie pasują dobrze pod kaski, takie jak te używane w piłce nożnej i lacrosse, więc rozsądne jest, aby sportowcy przynieśli swoje kaski podczas zakupów okularów sportowych, aby upewnić się, że pasują pod kaskiem prawidłowo.

Chociaż sportowcy często unikają noszenia okularów sportowych z powodu obaw o zmniejszenie wydajności, w rzeczywistości często mogą poprawić wydajność dzięki nowym innowacjom w odzieży sportowej, które oferują lepsze widzenie peryferyjne.

Częste sportowe urazy oczu

Urazy oczu często występują w baseballu, koszykówce, racquetballu, tenisie, badmintonie i innych sportach. Oto niektóre z najczęstszych rodzajów urazów.

  • Zarysowane oko lub otarcie rogówki - Jest to uszkodzenie zewnętrznej powierzchni oka i często występuje w wyniku szturchania, drapania lub pocierania, gdy na powierzchni znajduje się ciało obce, takie jak piasek lub kurz. Otarcia rogówki mogą być bardzo bolesne, powodują zaczerwienienie i wrażliwość, szczególnie na światło. Zadrapane oczy powinny być natychmiast leczone przez lekarza, ponieważ bakterie mogą dostać się przez oko powodując poważne infekcje, które mogą prowadzić nawet do ślepoty.
  • Tępy uraz/obrzęk - ma miejsce, gdy przedmiot, taki jak piłka lub łokieć, uderza w oko, powodując obrzęk lub krwawienie, takie jak czarne oko (w którym powieki sinieją i puchną) lub krwotok podspojówkowy (krwawienie z naczynia krwionośnego między białkiem oka a przejrzystą spojówką). Czarne oczy mogą nie wydawać się poważne, ale powinny być sprawdzone przez lekarza, aby upewnić się, że nie ma żadnych wewnętrznych uszkodzeń.
  • Traumatyczne iritis - zapalenie, które występuje po urazie oka, takim jak tępy uraz, który wpływa na kolorową część oka, która otacza źrenicę. Zapalenie powinno być leczone, aby zapewnić, że nie ma trwałej utraty wzroku.
  • Urazpenetrujący - urazy, które występują, gdy ciało obce wchodzi do oka, powodując pęknięcie oka, mogą powodować poważne uszkodzenia, obrzęk i krwawienie. Powinny być one traktowane jako nagły przypadek medyczny i natychmiast leczone.

Jak widać, większość z tych urazów można zapobiec po prostu nosząc odpowiednią ochronę nad okiem. Twój wzrok jest niezbędny do uprawiania sportu, który kochasz, więc nie narażaj go na ryzyko, nie chroniąc odpowiednio swoich oczu. Dzięki coraz większemu wyborowi oprawek i soczewek do okularów ochronnych i sportowych w przystępnych cenach, aktywny styl życia może być również bezpieczny.