Miesiąc Świadomości Choroby Sjogrena - Zrozumieć Niewidoczną Chorobę

/

Miesiąc świadomości choroby Sjogrena

W ramach obchodów miesiąca świadomości choroby Sjogrena, okuliści pomagają w rozpowszechnianiu informacji na temat tej trudnej do zdiagnozowania choroby.

Choroba Sjogrena jest układowym zaburzeniem autoimmunologicznym, które może dotyczyć całego organizmu. Jednym z podstawowych objawów jest nadmierna suchość, zwłaszcza oczu i ust. Inne poważne objawy to przewlekłe zmęczenie i ból, zwłaszcza stawów, a także dysfunkcja głównych narządów. Zespół zwiększa również szanse na wystąpienie neuropatii i chłoniaków.

Nasilenie choroby jest bardzo zróżnicowane, od łagodnego dyskomfortu do wyniszczających objawów, które mogą poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom i poprawić jakość życia. Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Sjogrena, ale istnieją sposoby leczenia wielu jej objawów. Przeciętnie pacjentom przepisuje się do 8 leków, które leczą szeroki zakres objawów.

Kobiety są dziewięć razy bardziej narażone na wystąpienie choroby Sjogrena niż mężczyźni, a diagnoza pojawia się zwykle około 40 roku życia. Niestety, ponieważ objawy różnią się w zależności od osoby, a choroba często występuje w obecności lub naśladuje inne choroby (takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, menopauza, alergie lub stwardnienie rozsiane), choroba jest często źle zdiagnozowana lub przeoczona. Ponadto, ponieważ objawy mogą dotyczyć różnych części ciała, takich jak zęby, oczy lub układ mięśniowo-szkieletowy, poszukuje się różnych pracowników służby zdrowia w celu zdiagnozowania lub leczenia konkretnych objawów (takich jak reumatolodzy, dentyści lub okuliści), podczas gdy duży obraz jest często pomijany. Uzyskanie diagnozy choroby Sjogrena po zauważeniu objawów zajmuje średnio prawie trzy lata.

Ponieważ suchość oka jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów choroby, podjęto wysiłki mające na celu edukację okulistów w zakresie rozpoznawania i zwracania uwagi na objawy choroby. Pacjenci również muszą być świadomi i proaktywne o mówienie do swoich dostawców opieki zdrowotnej o potencjalnej diagnozy i leczenia. Znajomość czynników ryzyka i objawów może być niezbędna do szybszej diagnozy.

Lekarz okulista może być w stanie wykryć i zdiagnozować zespół Sjogrena na podstawie objawów suchego oka, jak również innych testów diagnostycznych i przeglądu objawów. Z tej diagnozy leczenie będzie się różnić od typowej choroby suchego oka. Ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna, smarowanie kropli do oczu może zapewnić tymczasową ulgę, ale nie będzie adresować źródło problemu. Twój lekarz może przepisać nowsze krople cyklosporyny, jak również do leczenia reakcji zapalnej. Jeśli masz suche oczy i typowe leczenie nie działa, może warto zapytać o chorobę Sjogrena.

Pacjenci z chorobą Sjogrena często czują się niezrozumiani, ponieważ większość wyniszczających objawów nie jest widoczna dla innych, a choroba często nie jest rozpoznawana w dużej mierze z powodu braku świadomości. Zwiększenie świadomości zarówno społecznej, jak i zawodowej ma na celu skrócenie czasu diagnozy i przyspieszenie badań nad lekiem na to zaburzenie.