Co warto wiedzieć o okularach do pracy przy komputerze

/

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem okularów do pracy, a jednocześnie charakterystyczne jest dla nas to, że wiele godzin spędzamy przed monitorem komputera, ciekawym rozwiązaniem, którym powinniśmy się zainteresować okazują się okulary ze szkłami wyposażonymi w powłokę antyrefleksyjną o właściwościach ochronnych.

Okulary takie są dostępne w wersji leczniczej i przeznaczone dla osób z konkretnymi wadami wzroku, problemem nie jest jednak również nabycie tych, dla których charakterystyczna jest obecność szkieł zerowych. Salony optyczne wykorzystują zresztą rosnącą popularność okularów, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas nie tylko bogactwo ich oferty, ale i wielość dodatkowych funkcji spełnianych przez szkła.

Szkła antyrefleksyjne cieszą się wyjątkowo dużym powodzeniem, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że nie ma ono w sobie nic z przypadku. Ich zaletą jest likwidowanie nie tylko odbić, ale również odblasków oraz tak zwanych fałszywych obrazów, które często pojawiają się na powierzchni klasycznych szkieł. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że wszystkie szkła okularowe dostępne w salonach optycznych mogą być wykorzystywane podczas pracy przy komputerze. Przed krokiem tym ostrzega się między innymi w kontekście szkieł fotochromowych, te bowiem szybko dostosowują poziom swojego przyciemnienia do warunków panujących w otoczeniu.

okulary do pracy przed komputerem

Długotrwała praca przy komputerze dotyka wielu pracowników, rzadko zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że daje się we znaki również alergikom. Monitor znakomicie przyciąga cząsteczki kurzu, nie stanowi przy tym większej zapory nie tylko dla bakterii i pyłków, ale i dla roztoczy. W każdym przypadku mówimy o dość silnych alergenach, problemy takie, jak choćby przewlekłe zapalenie spojówek staja się więc czymś niemal nieuniknionym. Dobrze dobrane okulary mogą jednak zminimalizować tego rodzaju ryzyko. Osoby, które cierpią z powodu wielogodzinnej pracy przed komputerem powinny zastanowić się nad tym, czy nie wesprzeć się nie tylko okularami, ale i zasadami ergonomii miejsca pracy.