Czy wzrok Twojego dziecka rozwija się prawidłowo?

/

Układ wzrokowy dziecka

Układ wzrokowy dziecka rozwija się stopniowo w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Dziecko musi nauczyć się skupiać i poruszać oczami oraz używać ich razem jako zespołu. Mózg musi się również nauczyć, jak przetwarzać informacje wizualne pochodzące z oczu, aby rozumieć świat i wchodzić z nim w interakcje. Wraz z rozwojem wzroku powstają również podstawy do rozwoju motorycznego, takiego jak raczkowanie, chodzenie i koordynacja ręka-oko.

Możesz upewnić się, że Twoje dziecko osiąga kamienie milowe, obserwując rozwój swojego dziecka i przeprowadzając kompleksowe badanie wzroku niemowląt w wieku 6 miesięcy.

AOA zaleca, aby wszystkie niemowlęta miały wykonane badanie wzroku do 6 miesiąca życia, aby upewnić się, że dziecko widzi prawidłowo, rozwija się zgodnie z planem oraz aby sprawdzić, czy nie występują schorzenia, które mogą upośledzać widzenie (takie jak zez/niedokładne ustawienie oczu, dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm) lub powodować inne problemy zdrowotne.

Poniżej przedstawiono ogólny przebieg rozwoju wzroku w pierwszym roku życia. Ważne jest, aby wiedzieć, że wiele dzieci nie mieści się w normie i że osiągnięcie tych kamieni milowych nie oznacza, że należy pominąć badanie wzroku u niemowląt.

1 miesiąc: Dzieci zaczynają skupiać wzrok na przedmiotach znajdujących się blisko - w odległości 8-10 cali. Możesz zauważyć, że oczy dziecka nie zawsze współpracują ze sobą i że jedno z nich może od czasu do czasu przesuwać się do wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju, jeśli jednak zauważysz, że oczy są w dużym stopniu rozbieżne przez większość czasu, skonsultuj się ze specjalistą.

2-3 miesiące: Niemowlęta zaczynają podążać za przedmiotami i sięgać po rzeczy, które widzą przed sobą. Nauczą się również przenosić wzrok z jednego przedmiotu na drugi bez konieczności poruszania głową.

4-6 miesięcy: W szóstym miesiącu życia niemowlęta zaczynają widzieć dokładniej i lepiej podążać za poruszającymi się obiektami. Na tym etapie powinno rozwijać się postrzeganie głębi i kolorów, koordynacja wzroku i ustawienie oczu. Właśnie wtedy należy umówić się na badanie wzroku, aby ocenić ostrość widzenia i koordynację wzrokową. Lekarz sprawdzi również stan zdrowia oczu i poszuka wszystkiego, co mogłoby zakłócić normalny rozwój.

7-12 miesięcy: W ostatniej połowie pierwszego roku życia niemowlęta zaczynają naprawdę rozwijać percepcję głębi i koordynację ręka-oko. W tym czasie należy być bardziej czujnym na urazy oczu, ponieważ dzieci zaczynają się poruszać i poznawać otoczenie. Należy również zwracać uwagę na zeza, czyli nieprawidłowe ustawienie oczu. Ważne jest, aby wcześnie wykryć i leczyć tę wadę, w przeciwnym razie może ona prowadzić do amblyopii lub leniwego oka, w którym jedno oko nie rozwija się prawidłowo. Leniwe oko może prowadzić do trwałych problemów z widzeniem, jeśli nie zostanie skorygowane.

Ponieważ wczesny rozwój wzroku ma decydujące znaczenie dla przyszłego widzenia, uczenia się i umiejętności motorycznych, w przypadku jakichkolwiek obaw lub pytań dotyczących oczu dziecka należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Wczesne leczenie problemów z widzeniem i wzrokiem często może zapobiec opóźnieniom w rozwoju i trwałym problemom ze wzrokiem w przyszłości.