Jak widzimy?

/

Jak właściwie działa widzenie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa widzenie? Widzenie to niezwykły dar, który jest możliwy dzięki systemowi, w którym oko i mózg przetwarzają informacje wizualne ze świata zewnętrznego. Jeśli którykolwiek z etapów tego procesu nie funkcjonuje prawidłowo, widzenie jest zaburzone.

Oko, podobnie jak aparat fotograficzny, przekazuje światło z otaczającego nas świata na obraz, który możemy postrzegać. Niektóre części oka funkcjonują nawet jak różne części aparatu fotograficznego, takie jak migawka, obiektyw i klisza (jeśli możemy powrócić do czasów, gdy w aparatach fotograficznych używano kliszy). Poniżej znajduje się krótki opis fascynującego sposobu, w jaki nasze oczy i mózg umożliwiają nam widzenie i doświadczanie otaczającego nas świata:

Proces widzenia

Światło odbite od obiektu znajdującego się w naszym polu widzenia jest zbierane przez rogówkę, która jest zasadniczo przezroczystym "oknem" naszego oka. Następnie rogówka załamuje promienie światła przez źrenicę (środek tęczówki, przez który światło wpada do oka). Tęczówka, która - podobnie jak migawka aparatu fotograficznego - powiększa się i zmniejsza w zależności od ilości wpadającego światła, przekazuje obraz do krystalicznej soczewki. Soczewka w oku, podobnie jak obiektyw aparatu fotograficznego, skupia promienie świetlne i kieruje je do punktu z tyłu oka, zwanego siatkówką, gdzie obraz jest odwrócony do góry nogami. Siatkówka zawiera cienką warstwę komórek wrażliwych na kolor, zwanych pręcikami i czopkami, które postrzegają kolory.

Sygnały wzrokowe docierają z siatkówki do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Mózg otrzymuje informacje z obu oczu, a następnie musi połączyć obrazy (i odwrócić je do góry nogami), aby uzyskać pełny obraz.

Problemy z widzeniem

Zaburzenia widzenia mogą wystąpić na każdym etapie tego procesu. Począwszy od mięśni, które kontrolują oczy, poprzez części wewnątrz oka, aż po drogę do mózgu. Czasami zaburzenia widzenia wynikają z problemów technicznych związanych z odbiorem informacji przez oko i przekazywaniem sygnału dalej, takich jak niedostateczna zbieżność (niezdolność do skoordynowania pracy oczu w celu skupienia ich w jednym punkcie), krótkowzroczność (krótkowzroczność) lub zaćma (zmętnienie soczewki).

W innych przypadkach oczy mogą działać prawidłowo, ale występuje problem z interpretacją sygnałów odbieranych przez mózg. W takich przypadkach nie możemy "widzieć" w tradycyjnym sensie, ponieważ nasz mózg nie jest w stanie prawidłowo "odczytać" sygnałów lub nie wiemy, na co patrzymy. Dzieje się tak w przypadku niektórych zaburzeń uczenia się, których przyczyną są procesy wzrokowe w mózgu, np. dysleksji.

Jak widać, widzenie to dość skomplikowany proces. Zwykłe badanie wzroku nie zawsze jest w stanie określić problemy ze wzrokiem, zwłaszcza u dzieci, dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie kompleksowych badań wzroku, aby ocenić stan zdrowia oka i wszystkich jego części.