Co powinieneś wiedzieć o cukrzycy i swoim wzroku?

/

Cukrzycowe choroby oczu

Cukrzyca dotyka ludzi w każdym wieku, każdej rasy i płci. Według danych opublikowanych w 2011 roku przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób na tę chorobę cierpi około 25,8 miliona Amerykanów, czyli 8,3% populacji. W rzeczywistości, cukrzycowa choroba oczu jest główną przyczyną nowych przypadków ślepoty wśród dorosłych w Ameryce Północnej. Jeśli Ty lub osoba, którą się opiekujesz, choruje na cukrzycę, oto 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak wpływa ona na oczy i wzrok.

  1. Co to jest cukrzycowa choroba oczu? Cukrzycowa choroba oczu jest najczęściej kojarzona z retinopatią cukrzycową, która charakteryzuje się uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki i może prowadzić do ślepoty. Według danych Narodowego Instytutu Oka może ona również powodować przedwczesną zaćmę i jaskrę.
  2. W jaki sposób wpływa to na widzenie? W retinopatii cukrzycowej małe naczynia krwionośne, które odżywiają siatkówkę w tylnej części oka, stają się słabe w wyniku wahań poziomu cukru w krwiobiegu. Powoduje to krwawienie w tylnej części oka, zmniejszenie krążenia oraz mniejszą ilość tlenu i substancji odżywczych docierających do siatkówki. W rezultacie, w celu kompensacji tego zjawiska, wytwarzane są nowe, kruche naczynia krwionośne. Nieprawidłowe naczynia krwionośne mogą jednak zacząć przeciekać płyn i niewielkie ilości krwi do siatkówki, powodując utratę wzroku. W najgorszych przypadkach siatkówka może się zbliznowacić lub oderwać, powodując trwałą utratę wzroku.
  3. Jakie są objawy? Początkowo osoba cierpiąca na retinopatię cukrzycową może nie odczuwać żadnych zauważalnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie, a chorzy na cukrzycę powinni przynajmniej raz w roku poddawać się badaniu dna oka pod kątem retinopatii cukrzycowej. W większości przypadków, zanim pacjent zorientuje się, że coś jest nie tak, choroba jest już tak zaawansowana, że nie można przywrócić utraconego wzroku. W zaawansowanym stadium objawy mogą obejmować:
    • Wahające się widzenie
    • Pływaki i plamki na oku
    • Pojawienie się cienia w polu widzenia
    • Niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie
  4. Kto jest narażony na ryzyko? Każdy, kto choruje na cukrzycę typu 1 lub typu 2, ma większe szanse na wystąpienie utraty wzroku. Nawet cukrzyca ciążowa i stan przedcukrzycowy zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycowej choroby oczu. Według NEI u 40 do 45 procent Amerykanów, u których zdiagnozowano cukrzycę, występuje w pewnym stopniu retinopatia cukrzycowa. Dlatego też każdy chory na cukrzycę powinien przynajmniej raz w roku poddać się kompleksowemu badaniu dna oka. Im dłużej chorujesz na cukrzycę, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ona miała wpływ na Twój wzrok. Rasa i historia rodziny również mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Jeśli jesteś pochodzenia latynoskiego, afrykańskiego, azjatyckiego, z wysp Pacyfiku lub rdzennych Amerykanów, jesteś bardziej narażony na zachorowanie na cukrzycę. Styl życia - w tym waga, dieta i aktywność fizyczna - również odgrywają rolę w rozwoju i leczeniu cukrzycy, a także w jej wpływie na oczy.
  5. Jak leczy się cukrzycową chorobę oczu? Istnieją skuteczne metody leczenia, w tym zastrzyki do oka zapobiegające przeciekaniu naczyń krwionośnych oraz leczenie laserowe zapobiegające utracie wzroku w wyniku cukrzycy i ograniczające ją, ale kluczowe znaczenie ma wczesne wykrywanie i leczenie!
  6. Jakie kroki mogę podjąć, aby ograniczyć utratę wzroku związaną z cukrzycą? Należy kontrolować poziom cukru we krwi oraz monitorować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie powinny być Twoje cele, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu zdrowia. Często, gdy cukrzyca powoduje uszkodzenie oczu, jest to również oznaką uszkodzenia nerek i innych obszarów ciała, w których znajdują się małe nerwy i naczynia krwionośne. Ćwicz, stosuj zdrową dietę i utrzymuj niski poziom cholesterolu. Badania okulistyczne należy przeprowadzać raz w roku lub tak często, jak zaleci to okulista i lekarz medycyny.

Znajomość zagrożeń i objawów retinopatii cukrzycowej to nie wszystko. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę, nie ryzykuj. Jedynym prawdziwym sposobem na ochronę wzroku jest uznanie zdrowia oczu za priorytet. Wykonaj test ryzyka cukrzycy.