Wybieramy szkła progresywne

/

Typowa wada wzroku powoduje, że mamy problem z widzeniem przedmiotów z daleka lub z bliska. Z wiekiem jednak te wady bardzo często się łączą i żadna z odległości nie jest dla nas optymalna.

Wymaga to stosowania dwóch par okularów lub połączenia ich w jedno, czyli w soczewki dwuogniskowe lub progresywne. Soczewki dwuogniskowe to tak naprawdę dwie pary zespolonych ze sobą soczewek o różnej ogniskowej. Znajduje się na nich wyraźny podział i pole widzenia jest ograniczone w każdej z odległości. W soczewkach progresywnych wykonano gładkie przejście, co pozwala na ostre oglądanie odległości pośrednich. Znacznie podnosi to komfort użytkowania okularów, a do tego bardzo trudno zauważyć, że nie są to zwykłe okulary.

W takich okularach można też stosować wszystkie dodatkowe techniki ułatwiające życie, jak na przykład powłoki antyrefleksowe eliminujące rozpraszanie się światła na brzegach soczewek. W chwili obecnej na rynku dostępne są nowoczesne soczewki progresywne, które wykonywane są w całości pod indywidualne potrzeby osoby z nich korzystającej, dzięki czemu nie ma w nich żadnych niedoskonałości. Pole widzenia nie zniekształca się nawet przy ruchach głowy i nie ma wszystkich nieprzyjemnych efektów typu kołysania się lub pływania obrazu. 

na co zwrócić uwagę kupując soczewki progresywne? Wybór odpowiednich dla siebie soczewek nie jest specjalnie trudny, ale trzeba zawsze uwzględnić kilka podstawowych kwestii:

- moc soczewki – zwiększająca się moc soczewki powoduje jej pogrubienie, czemu jednak można zapobiegać poprzez wybór odpowiednich szkieł;

- addycja – różnice pomiędzy mocą obu części okularu zmniejszają pole widzenia i jeśli są duże, trzeba korzystać z najnowocześniejszych technologii, by pole widzenia się zbytnio nie zwężało;

- powłoki fotochromatyczne – w okularach progresywnych można stosować powłoki reagujące zaciemnieniem na działanie promieni słonecznych;

- idealne dopasowanie – tradycyjne soczewki wykonywane były dla konkretnej wady wzroku, a nie dla konkretnego oka i jeśli chce się skorzystać z maksymalnego komfortu, trzeba koniecznie wybierać opcje indywidualnie dopasowywane.